KARTONPİYER


Kartonpiyer, sıkıştırılmış kağıttır. 500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kartonpiyer, suyla karıştırılıp hamur haline getirilen kağıdın, önce tutkal, sonra üstübeçle karışmasıyla elde edilen malzemedir.
Bu malzeme önceden hazırlanan kalıplara dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavan ya da duvarlarına monte edilir. Kartonpiyer daha sonraları yerini kullanım kolaylığı olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan esaslı olanlara bırakmıştır. Tozdan çekinen ve zamanı olmayan kişiler için şimdi kendi orijinal yapıştırıcı ile istediğiniz modelde poliüretan esaslı kartonpiyeri kısa sürede ve en ufak bir toz olmadan monte edebilinir.
Kartonpiyer genelde nerelerde kullanılır 
Kartonpiyer tüm yapı sektöründe kullanılmaktadır. ilk olarak konut, işyeri, otel gibi yapılarda dekoratif amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.. Nitelikli yapılarda tesisat montajlarından sonra ortaya çıkan detay çözümlerde “can simidi” gibi aranılan ürün haline geldi. Her türlü detayın kolay uygulanabilmesi ve yapı sektörünün en az maliyetli dekorasyon malzemesi olması, kartonpiyeri “her yere, her keseye uygun” estetik ve ekonomik ürün olarak birinci sıraya yerleştirmiıtir.
Ayrıca çok hafif olması da, statik olarak binalara ilave acırlıklar yüklemiyor. Kullanım esnasında bakımının kolay olması, temizlik sorununun olmaması tercihte öne çıkartan faktörler.